Jakie fronty wybrać?

Wybór materiału, z którego mają być wykonane nasze meble kuchenne to poważne zadanie, do którego należy odpowiednio się przygotować. W tym artykule postaramy się ułatwić ci wybór odpowiednich frontów meblowych poprzez przedstawienie charakterystyki materiałów i z których mogą być one wykonane oraz technologii produkcji. Rodzaj materiału użytego do produkcji frontów meblowych decyduje o charakterze mebli, a w efekcie o stylu wnętrza.

Fronty drewniane

Najbardziej klasyczne i ponadczasowe z frontów meblowych, to oczywiście fronty wykonane z drewna. Do wyboru mamy wiele różnych gatunków drewna takich jak czereśnia, buk, jesion, olcha, brzoza oraz jawor. Do tego producenci oferują fronty meblowe drewniane w różnej kolorystyce i wyglądzie zdobień, dostępne są między innymi fronty rzeźbione a nawet specjalnie postarzane. Jednak fronty drewniane to nie tylko klasyczny wygląd, gdyż można je dostosować niemal do każdego stylu: klasycznego, nowoczesnego, glamour lub vintage.

Podstawową wadom frontów drewnianych jest znacząco wyższa, decydując się jednak na zakup frontów drewnianych należy zwrócić uwagę jaki rodzaj powłoki zastosowano w celu ochrony drewna przed uszkodzeniami. Istnieje bowiem ryzyko że jeżeli zastosowano jednoskładnikowy lakier,
na meblach mogą z czasem pojawić się nieestetyczne odpryski lub łuszczenie się jego powłoki.

Fronty fornirowane

Ten rodzaj freonów meblowych jest w stanie zapewnić niemal identyczne doznania estetyczne co fronty drewniane a ich główną zaletą jest sporo niższa cena. Trzeba jednak pamiętać że niższa cena jednak nie bierze się z znikąd.

Fronty fornirowane produkowane są z płyty wiórowej MDF, która następnie jest oklejana warstwą naturalnego drewna – czyli fornirem. Fornir zazwyczaj ma grubość od ok. 0,5 mm do 0,8 mm. Tak jak w przypadku frontów drewnianych, wierzchnia warstwa frontu pokrywana jest błyszczącym lub matowym lakierem nadającym meblowi odpowiedniego charakteru. Główną zaletą frontów fornirowanych, oprócz przystępnej ceny jest powtarzalność struktury, na którą nie możemy liczyć w przypadku frontów wykonanych w całości z litego drewna, jednak fornir jest materiałem względnie miękkim i nie trudno o uszkodzenia jego powierzchni.

Fronty lakierowane

Ten rodzaj frontów meblowych produkuje się z płyty o nazwie MDF (medium-density fibreboard) wytwarzanej z bardzo drobno zmielonego drewna. Płyta MDF jest surowcem bardzo prostym w obróbce stolarskiej a do tego jest znacznie tańsza od litego drewna. Fronty lakierowane zawdzięczają swoją wyjątkową trwałość warstwie lakieru, którym są pokrywane po nadaniu im odpowiedniego kształtu. Ten rodzaj frontów cechuje się większa odpornością na temperaturę niż na przydał fronty pokryte folią PVC. Nie straszna im także wilgoć, dlatego idealnie sprawdzą zię zarówno w kuchni jaki i łazience. Fronty lakierowane występują zarówno w wersji matowej jak i błyszczącej.